4 návyky, které do novoročních předsevzetí raději nezahrnujte

Lidé do novoročních předsevzetí nejčastěji promítají touhu po zlepšení fyzičky nebo přání zhubnout. Polovina novoročních cílů ale selhává už v průběhu prvního čtvrtletí1. Vaše předsevzetí se také rozplývají dřív, než byste chtěli? Možná se dopouštíte chyb, na které upozorňujeme v tomto článku. Přečtěte si, čemu se při stanovení předsevzetí vyhnout obloukem.

  1. Vynechávání jídel

Jídlo není jen energie vyčíslitelná počtem kalorií. V ideálním případě by se mělo jednat také o komplexní balíček živin, které lidské tělo zásobují a udržují jej v dobré kondici. Když proto vynecháte snídani, oběd nebo večeři, ochuzujete se nejen o potřebnou dávku energie, ale i o vitamíny, antioxidanty a další látky, jež jsou pro zdraví extrémně důležité.

Pokud se tedy v zápalu plnění předsevzetí rozhodnete stravovat málo a nepravidelně, nečekejte, že vaše tělo bude fungovat na 100 %. Naopak. Bude dlouhodobě strádat, což se může projevit např. podrážděností, únavou, neschopností soustředění, ztrátou libida nebo spánkovými poruchami.


Zdroj

2. Nadměrné omezování základních potravinových složek

Chcete pro realizaci novoročních cílů využít dietní trendy, které značně omezují příjem základních potravinových složek, jako jsou např. sacharidy nebo tuky? Pak určitě zpozorněte.

Sacharidy slouží jako zdroj a zásobárna energie. Zároveň plní funkci „paliva“ pro mozek a podílí se i na výstavbě některých buněk2.

Tuky jsou energeticky bohaté živiny, které tvoří tělesné struktury (např. buněčné membrány). Fungují jako nositelé pro život nezbytných vitamínů (A, D, E, K)3.

Jak vidíte, lidský organizmus se bez sacharidů a tuků takřka neobejde. Eliminační diety jsou proto z dlouhodobého hlediska naprosto neudržitelné. Je sice možné, že po dobu jejich držení opravdu zhubnete. Až se ale začnete opět běžně stravovat, můžete nabrat nejen to, co jste zhubli, ale někdy i ještě nějaká kila navíc4. Tento jev je známý jako jojo efekt a patří mezi úhlavní nepřítele všech, kteří chtějí zhubnout a nevědí, jak na to.

3. Extrémní cvičení

Celé roky jste se příliš nehýbali a cítíte, že je potřeba to změnit. Ze dne na den měníte svůj režim, začínáte běhat a do toho usilovně posilovat svaly celého těla. Jenže po pár dnech vás vše bolí a jste ze všech těch změn unavení. Usoudíte, že pohyb asi nebude nic pro vás, a vracíte se zpět do starých kolejí. Je vám podobná situace povědomá?

Toto je přesný příklad toho, jak své novoroční předsevzetí předurčit zkáze. Když „přepálíte“ začátek, tělo vám to dá jasně najevo. Ke zlepšení fyzické kondice totiž dochází postupně.

Zpočátku stačí, když do svého každodenního života zařadíte pár na první pohled drobných změn. Například nemusíte hned začínat s běháním, stačí, když budete víc chodit. Věřte, že vaše tělo tyto malé postupné změny ocení mnohonásobně víc.


Zdroj

4. Nahrazování jídel koktejly

Nutriční drinky vznikly za účelem usnadnění života těm, kteří mají potíže přijímat běžné jídlo (např. senioři, lidé po operaci). Dnešní nabídka je ale rozšířená o nápoje, jež cílí na zdravé jedince. Těm mají nutriční koktejly zajistit přísun energie i v těch nejvytíženějších dnech, kdy létají z jedné pracovní schůzky na druhou.

Možná si říkáte, že podobné drinky by mohly být skvělým pomocníkem při plnění vašich novoročních cílů. Proč byste se ale dobrovolně zbavovali privilegia výběru toho, co budete jíst?

Také je třeba zmínit, že pití tekuté stravy může mít několik nevýhod, jako například:

– risk, že váš denní kalorický příjem bude vyšší, než by měl být.

– přeskočení první fáze trávení, která probíhá už v ústech (při žvýkání se potrava smíchává se slinami obsahujícími trávicí enzymy, což usnadňuje zažívání5).

Novoroční předsevzetí jako nový start?

Jak jsme psali na začátku, většina novoročních cílů zůstává nenaplněná. V lednu mají lidé „velké oči“ a svá předsevzetí často jen tak ledabyle pronesou během bujarých oslav nového roku.

Vaše novoroční předsevzetí pro rok 2024 ovšem nemusí být stále dokola omílaná klišé. Stačí, když si je dobře nastavíte – cíle musí vycházet ze zásad zdravého životního stylu a musí být reálné.

Dodržíte-li tato dvě základní pravidla, cesta za silnějším, hubenějším a zdravějším „já“ může začít. K jejímu zdolání vám pomůže online kurz Zhubni chytře 2, který pro vás připravil Ing. Petr Havlíček.

Použité zdroje:

  1. Davis, S. New Year’s Resolutions Statistics 2024. Forbes Health. https://www.forbes.com/health/mind/new-years-resolutions-statistics/
  2. Sacharidy | NZIP. (n.d.). NZIP.cz. https://www.nzip.cz/rejstrikovy-pojem/886
  3. Tuky (lipidy) a mastné kyseliny. (n.d.). NZIP.cz. https://www.nzip.cz/clanek/1416-tuky-lipidy-mastne-kyseliny
  4. Jojo efekt | NZIP. (n.d.). NZIP.cz. https://www.nzip.cz/rejstrikovy-pojem/5457
  5. Začátek trávení: od úst po jícen. (n.d.). NZIP.cz. https://www.nzip.cz/clanek/1579-zacatek-traveni-od-ust-po-jicen

#zhubnichytre

Věříme, že zdravý životní styl zvládnete i vy, pokud se pro něj rozhodnete. Proto jsme spolu s Petrem Havlíčkem vytvořili online kurz a píšeme pro vás inspirativní články, abychom vám na této cestě pomohli.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů