Taky vaše babičky každoročně nakládaly zelí? Dobře věděly, proč. Tento tradiční pokrm totiž obsahuje řadu probiotických kmenů, které lidskému tělu velmi prospívají. Jaký konkrétní význam pro člověka probiotika mají a jaké jsou nejlepší přírodní probiotické zdroje?
Co jsou probiotika?
Lidé obecně považují bakterie za škodlivé. Existují ovšem skupiny tzv. přátelských bakterií, které hrají v otázce lidského zdraví zásadní roli. Mezi tyto skupiny odborníci řadí i probiotika. Jedná se o širokou škálu živých mikroorganismů (např. Lactobacillus, Bifidobacterium), které se přirozeně nachází v těle – hlavně ve střevech.
Proč by probiotika neměla chybět ve vašem jídelníčku?
Podporují zdraví trávicího systému
Probiotika pomáhají regulovat pohyby (peristaltiku) střev. Tím snižují riziko nepříjemných zažívacích potíží, jako je třeba nadýmání, zácpa nebo průjem.
Mohou přispívat k lepší imunitě
Četli jste náš článek o posílení imunity? V něm jsme zmiňovali, že právě střevní mikrobiom je klíčovou složkou imunitního systému. Skládá se z obrovského množství mikrobů, k jejichž rovnováze probiotika významně přispívají.
Podílí se na produkci prospěšných látek
Mnoho probiotických bakterií (zejména ty z rodu Lactobacillus) umí produkovat látky, které jsou důležité pro lidské zdraví. Máme na mysli například kyselinu mléčnou. Snižuje pH ve střevech, díky čemuž brání růstu nežádoucích patogenů. Studie také naznačují, že probiotika přispívají k produkci kortikosteroidů = látek snižujících zánětlivé procesy.
Jaké jsou nejlepší přírodní zdroje probiotik?
Přírodní probiotika mají oproti těm syntetickým, které najdete v doplňcích stravy, jednu velkou výhodu. Jejich spektrum mikroorganismů a dalších tělu prospěšných látek bývá rozmanitější. Jedná se také o přirozenější volbu. Nejsou totiž průmyslově zpracované, a tak neobsahují žádná aditiva (přídatné látky).
Obecně lze říct, že přírodní probiotika se nacházejí v potravinách, jež prošly procesem fermentace. Jsou to například:
Kysané zelí
Tento pokrm je z pohledu zdravé výživy naprostá bomba. Nachází se v něm nejen několik druhů probiotických kmenů, ale také spousta antioxidantů (např. lutein), vitaminů (např. C a K) a vlákniny.
Kimchi
Kimchi je taktéž fermentované zelí. Od toho „našeho“ kysaného ho ale odlišuje pikantní chuť, kterou mu propůjčuje směs asijského koření (česnek, zázvor, chilli papričky a další).
Bílý jogurt
Jogurt je oblíbeným zdrojem přírodních probiotik, obsahuje až 5 živých probiotických kultur. Lidé na něm oceňují zejména jeho všestrannost. Můžete si jej dát například s ovocem, ale výborný je i ke slaným pokrmům například ve formě dipu.
Kefír
Tento fermentovaný mléčný nápoj má zhruba 12 živých probiotických kultur, tedy 3× víc než jogurt.
Tempeh
Tempeh je fermentovaný sójový výrobek původem z Indonésie. Dnes je populární v celém světě, obzvlášť mezi vegetariány a vegany. Disponuje totiž vysokým obsahem bílkovin a vitaminu B12, což z něj činí přijatelnou náhradu masa.
Nebojte se experimentovat
Zařaďte do svého jídelníčku přírodní probiotika a dopřejte si spolu s nimi dávku dalších prospěšných látek, jako jsou třeba vitaminy, minerály a antioxidanty. Že některé potraviny, které jsme v článku zmínili, neznáte? Nevadí! Zkuste s nimi trochu experimentovat a kdoví, třeba si získají vaši přízeň.
Použité zdroje:
NZIP (2024). Probiotika. https://www.nzip.cz/clanek/604-probiotika [cit. 25. 5. 2024].
NCCIH (2019). Probiotics: What You Need To Know. https://www.nccih.nih.gov/health/probiotics-what-you-need-to-know [cit. 25. 5. 2024].
OLSEN N. a kol. (2019). Kefir vs. Yogurt: What’s the Difference? https://www.healthline.com/health/kefir-vs-yogurt#probiotics [cit. 25. 5. 2024].
WARWICK W. K. a kol. (2023). 11 Probiotic Foods That Are Super Healthy. https://www.healthline.com/nutrition/11-super-healthy-probiotic-foods#natto [cit. 25. 5. 2024].
Zdroje obrázků:
Freepik | Create great designs, faster
4.4 million+ Stunning Free Images to Use Anywhere – Pixabay – Pixabay