Začátek nového roku přímo vybízí ke změnám. Mnozí jej vnímají jako výchozí bod pro dosažení cílů, o kterých dlouho sní. Cesta k vysněným metám ale dokáže být pěkně klikatá. Jak z ní nesejít a setrvat? Přečtěte si naše rady, díky kterým se budete svých novoročních předsevzetí držet po celý rok.
Buďte konkrétní
Pokud jste si v minulosti stanovili nějaký cíl, který se rozplynul, možná jste si ho špatně definovali. Když si totiž řeknete, že chcete zhubnout, jedná se o velmi neurčitou informaci. Takovému vágnímu tvrzení mozek nepřikládá žádnou váhu.
Ovšem když se rozhodnete, že na konci roku chcete mít o 8 kg méně, váš mozek už bude trochu na pozoru. Tento cíl již zahrnuje specifický požadavek, jehož vývoj můžete sledovat – třeba tak, že se budete vážit.
Úplně ideální je, když si stanovíte „větší“ předsevzetí a k němu několik „malých“. Do nich můžete zahrnout konkrétní kroky, jejichž pomocí byste si mohli svoje velké přání splnit. Malé dlouhodobé změny dokážou velké věci.
Cíle si zapisujte
Není nic jednoduššího, než mít „velké“ i „malé“ cíle pěkně pohromadě a na očích. K tomu vám poslouží jakýkoli sešit, deník nebo papírové archy. Kromě toho, co si přejete, si průběžně zapisujte i jak se cítíte, co vám dělá v cestě za lepším „já“ radost nebo v čem máte naopak mezery. Zkrátka si pište vše, co je pro vás osobně důležité, ať už to jsou sebemenší detaily.
Možná vás napadá, že si můžete vést deník v digitální podobě. Je ale prokázáno, že psaní rukou je oproti používání klávesnice efektivnější1. Na druhou stranu je rozhodně lepší digitální deník než žádný. Jak říká staré přísloví – co je psáno, to je dáno.
Jak by mohl vypadat deníkový zápis novoročního předsevzetí?
Je důležité, abyste svá rozhodnutí definovali v pozitivním duchu. Místo nebudu jíst nezdravě zkuste budu jíst více zeleniny, ovoce a luštěnin. Pozitivní přístup je totiž rozhodně více motivující než zákazy.
Motivaci můžete umocnit ještě tím, že si budete svoje předsevzetí vizualizovat.
Chcete se znovu vlézt do starých kalhot? Přiložte k textu fotku, kde je na sobě máte. Kdykoli se na ni podíváte, budete vědět, že je váš cíl reálný.
Deníkový zápis novoročního předsevzetí by pak mohl vypadat nějak takto:
Plánujte
Abyste byli k vytyčeným metám blíž a blíž, myslete dopředu. Přejete si například jíst zdravě a vyváženě? Pak je dobré vědět, co budete v následujících dnech vařit. Také byste doma měli mít všechny potřebné ingredience. Jinými slovy, měli byste si pro tvoření nových návyků zařídit optimální podmínky. Jedině tak se budete moct držet toho, co jste sami sobě slíbili.
Nicméně plánování může být v období, kdy začínáte měnit svůj životní styl, velmi těžké. Proto se vám budou hodit informace z online kurzu Zhubni chytře 2. Díky němu pochopíte, jak strava ovlivňuje lidské tělo a jak toho lze využít ve vlastní prospěch. Jeho součástí je i 9týdenní jídelníček, který vám tvorbu nových zdravějších stravovacích návyků maximálně usnadní. Jako bonus v něm najdete také nákupní seznamy pro každý týden, takže plánování toho, co budete jíst, už nemůže být snazší.
Věřte si
Teď nezbývá nic jiného než se svých předsevzetí držet zuby nehty. Pokud v cestě za jejich plněním narazíte na překážky, zkuste je vnímat jako výzvy, jejichž zdoláním se stanete silnější. Pevně věříme, že svoje sny proměníte ve skutečnost a na konci roku budete tam, kde jste být chtěli. Neustále si připomínejte, proč jste se rozhodli ke změnám, a i když budete mít pocit, že děláte málo, uvědomte si, že malé denní změny dokážou v dlouhodobém horizontu zázraky.
Zdroje: