Den se prodlužuje, ve vzduchu je cítit teplo a ráno vás budí ptačí zpěv. Přichází jaro. Dalo by se očekávat, že v tomto období budou lidé plní elánu. Opak je ale často pravdou. Mnozí u sebe zaznamenávají významný pokles energie a apatii. Jak je možné, že příroda na jaře vzkvétá, ale lidé bojují sami se sebou? Co pomáhá?
V průběhu zimy dochází k vyčerpávání zásob serotoninu, který se výrazně podílí na celkové duševní pohodě. Tělo na tuto skutečnost reaguje tak, že zvýší účinek melatoninu – hormonu spánku. Z toho důvodu většina lidí zvládá temné zimní období dobře.
Problém ale mohou někteří zaznamenat na začátku jara. Tehdy totiž dochází ke změnám denního rytmu, na kterou se musí hormonální systém adaptovat. Tyto změny lidský organismus zatěžují, což právě může způsobovat jarní únavu. Nejedná se tedy o výmluvu lenochů, kterým se nechce nic dělat. Je to únavový syndrom, za jehož příčinu odborníci nejčastěji považují hormonální nerovnováhu. Jako další možné příčiny uvádí např. nedostatek čerstvých surovin a vitaminů, kolísání venkovních teplot nebo málo pohybu na čerstvém vzduchu.
Už jste někdy zažili pořádnou kocovinu? Podobně se cítí i člověk, jenž trpí jarním vyčerpáním. Je unavený, podrážděný, bolí ho hlava a možná také klouby. Může se potýkat se závratěmi a citlivostí na změny počasí.
Na rozdíl od kocoviny se ale z jarní únavy nevyspíte za jednu noc, protože se jedná o dlouhodobější stav. Zpravidla se objevuje na úplném začátku jara (od poloviny března do poloviny dubna) a trvá 1–3 týdny.
Pokud cítíte, že potřebujete povzbudit tělo i mysl, sáhněte po nějaké vitaminové bombě. Ideální je domácí zázvorový (ginger) shot, jehož recept najdete v našem minulém článku o posílení imunity.
Aby vaše tělo zvládlo změnu denního rytmu co nejlépe, neobejde se bez přísunu čerstvých surovin. Nejvíce můžeme doporučit konzumaci lokálních a sezónních druhů, jako jsou řepa, zelí, mrkev, petržel, ředkvičky, růžičková kapusta nebo medvědí česnek.
Tip: Skvělým zdrojem komplexních živin jsou klíčky (tzv. microgreens). Můžete si doma naklíčit třeba seminíka ječmene, brokolice nebo mungo fazole a přidat je do salátů či pomazánek.
Bojujete-li s jarní únavou, najděte v sobě sílu a začněte se hýbat. Svižná jarní procházka, projížďka na kole nebo in-line bruslení jsou perfektní způsoby, jak zaplavit svůj mozek endorfiny a načerpat energii z čerstvého vzduchu.
Jakmile začne být slunečno, nechte všechno stranou a jděte ven. Vystavení se sluníčku totiž stimuluje produkci serotoninu a snižuje hladinu melatoninu. Děje se tedy přesně to, co při jarní únavě potřebujete – dát hormony zase do rovnováhy.
Pokud se jedná opravdu o jarní únavu, měla by po maximálně třech týdnech pominout. V případě, že se tak neděje, neváhejte a navštivte lékaře. Ten zjistí konkrétní důvod, proč jste vyčerpaní, a navrhne optimální léčbu.
Použité zdroje:
Arakelyan, H. (2019). Springtime lethargy. https://www.researchgate.net/publication/332752060_Springtime_lethargy
Andrews, L. W. (2012). When Spring Brings You Down. Psychology Today. https://www.psychologytoday.com/intl/blog/minding-the-body/201203/when-spring-brings-you-down
Astapenko D., Černý V. (2021). Pooperační únavový syndrom, https://aimjournal.cz/pdfs/aim/2021/04/11.pdf
CRNA, R. N. M. (2018). What Are the Benefits of Sunlight? Healthline. https://www.healthline.com/health/depression/benefits-sunlight#mental-health
Zdroj obrázků: