Spousta lidí se ho bojí, ale málokdo zná obě jeho strany. Modré světlo, které je všude kolem nás. Vyzařují jej lampy veřejného osvětlení, sluneční paprsky, ale také třeba elektronické LED obrazovky. Právě u digitálních zařízeních tráví současná populace rekordní množství času. Zřejmě proto si téma modrého světla získává stále větší pozornost. Co modré světlo vlastně je? Může i pomáhat?
Světlo, které lidské oko vidí, není zdaleka veškeré záření existující na naší planetě. Ve skutečnosti se jedná o poměrně omezené spektrum, které má rozmezí 380–700 nanometrů. Cokoli mimo tento rámec může člověk zaznamenat jen pomocí speciálních měřičů elektromagnetických vln.
Vlnové délky viditelné okem lze od sebe odlišit barevně – od fialové po červenou. Modré světlo se vyznačuje tím, že má nejkratší vlnovou délku (475 nanometrů) a nejvyšší energii. Je jen o něco méně slabší než UV záření, jehož škodlivé účinky jsou prokázané.
Dětské oko filtruje modré světlo ještě hůře než to dospělácké. Pokud tedy budou děti nadmíru sledovat televizi, hrát hry apod., mohou v pozdějším věku trpět krátkozrakostí nebo problémy soustředění. Nutno podotknout, že k používání elektroniky u dětí se také váže riziko obezity. Čas, v němž by mohly být děti aktivní, totiž tráví pasivně.
Modré světlo se oproti ostatním viditelným zářením velmi rozptyluje. Aby lidské oko mohlo v LED displejích dobře zaostřovat, musí proto vynakládat spoustu úsilí. V důsledku toho často vzniká tzv. digitální únava, která se projevuje například silnou podrážděností očí, bolestmi hlavy nebo oční suchostí.
Dalším oftalmologickým problémem, se kterým se mohou lidé v důsledku dlouhodobého vystavování modrému světlu potýkat, je poškození sítnice. Ta v nejzazších případech vede k degenerativním onemocněním očí.
Kdo by neměl rád pohled na západ slunce, že? Právě červené tóny, které tento romantický jev doprovázejí, mají lidskému organismu signalizovat blížící se konec dne. Když tyto tóny oči zaznamenají, vyzvou mozek u uvolnění melatoninu (hormonu spánku).
Večerní sledování TV, scrollování na mobilu nebo dohánění pracovních restů na notebooku ale uvolňování melatoninu brání. Z toho důvodu mohou mít lidé koukající do obrazovek problémy se spánkem.
LED displeje se již staly přirozenou součástí našich životů. Spousta lidí je potřebuje k vykonávání své profese, jiní je vyhledávají během svého volna. V každém případě je dobré dodržovat několik pravidel, která mohou škodlivé účinky modrého světla eliminovat:
O benefitech modrého světla se příliš nemluví. Věda ovšem naznačuje, že záření o vlnové délce 475 nanometrů může být člověku i nápomocné.
Například dermatologové se domnívají, že modré světlo zabíjí bakterie způsobující akné. Lidé, kteří trpí sezónní depresí, zkouší pod dohledem odborníků tzv. terapii modrým světlem. Dosavadní výsledky této terapie jsou skvělé. Také se hovoří o tom, že modré světlo může u dospělých zlepšovat pozornost.
Použité zdroje:
NASA (2010). Visible light. https://science.nasa.gov/ems/09_visiblelight/ [cit. 25.3.2024].
STANBOROUGH, R. J. (2023). What’s Blue Light, and How Does It Affect Our Eyes? https://www.healthline.com/health/what-is-blue-light [cit. 25.3.2024].
HELMER, J. (2024). Blue Light: Where Does It Come From? https://www.webmd.com/eye-health/what-is-blue-light [cit. 25.3.2024].
HELMER J. (2024). Seeing Blue: How Blue Light Can Affect Your Health. https://www.webmd.com/eye-health/blue-light-health [cit. 25.3.2024].
Zdroje obrázků:
Freepik | Create great designs, faster