Otužování se možná jeví jako novodobá záležitost, která otřásá současným světem. Do studené vody se ovšem ponořovali už například starověcí Řekové. Ti často trávili čas v lázních, kde se nacházely také ochlazovací bazény. Věřili, že studená voda má blahodárné účinky nejen na zdraví těla, ale i ducha. Je to opravdu tak? Má otužování nějaká rizika? A co pojem „otužování“ vlastně zahrnuje?
Přesně tak lze otužování definovat. Jedná se o dlouhodobý proces, jehož prostřednictvím si člověk postupně zvyká na chlad.
Pokud se rozhodnete zvýšit svou odolnost vůči nízkým teplotám, máte hned několik možností:
Jak vidíte, otužování neznamená jen plavání v téměř zamrzlém rybníce nebo ponoření do ledem naplněného sudu. Otužování je cesta, během které krok po kroku posouváte vlastní limity.
Výzkumy naznačují, že při vystavení chladu dochází ke zvýšení produkce některých neurotransmiterů. Právě jejich nedostatek může způsobovat deprese.
Kromě toho se při otužování vyplavují endorfiny, které nejspíš znáte jako hormony štěstí. Je tedy pravděpodobné, že ze studené vody budete vycházet usměvavější.
Při pravidelnému otužování může docházet k nárustu imunitních buněk, jako jsou například T-lymfocyty. Tato skupina bílých krvinek umí rozpoznávat a ničit cizorodé buňky, proto hraje ve správné funkci imunitního systému důležitou roli. Studie také směřují k závěru, že otužilci jsou odolnější vůči některým nemocem a infekcím.
Co se týče kardiovaskulárních onemocnění, možná víte, že za jejich vznikem často stojí vysoký podíl tuku v těle. Pravidelné vystavování chladu může ovšem tukovou tkáň redukovat, což může mít proti srdečně-cévním onemocněním ochranný vliv.
Z výzkumů také vyplývá, že otužování například snižuje zánět nebo zrychluje metabolismus. Když se tedy naši předkové domnívali, že studená voda pozitivně ovlivňuje tělo i mysl, nebyli patrně daleko od pravdy.
Ještě stále ale existuje řada otázek, na které věda teprve hledá odpovědi. Je vhodné praktikovat otužování dlouhodobě? Dokáže vystavování chladu nějak ovlivnit genetiku? To ukáže čas.
Benefity, které lze s otužováním spojovat, zní skvěle. Pojďme si ovšem říct narovinu, že tato aktivita není pro každého. Otužování by se měl vyhnout každý, kdo má vysoký/nízký krevní tlak, srdeční arytmii nebo jakýkoliv další kardiovaskulární problém. Na pozoru by měli být i diabetici, protože vystavení těla chladu může ovlivnit hladinu cukru v krvi.
Zejména extrémnější podoby otužování s sebou nesou určitá rizika. Ať už se jedná o tachykardii, podchlazení nebo chladový šok, neberte je na lehkou váhu.
Jestliže už studenou sprchu dáváte raz dva a chcete se v otužování posunout o level výš, najděte si parťáka nebo parťačku. Ve dvou se to jednak lépe táhne, ale hlavně vám to může zachránit život.
Zdroje: Cold Exposure Training: The Ultimate Guide. (n.d.). Strength Matters. https://strengthmatters.com/master-cold-exposure-training/ Cold for centuries: a brief history of cryotherapies to improve health, injury and post-exercise recovery. (n.d.). PubMed Central (PMC). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9012715/ Cold Water Swimming—Benefits and Risks: A Narrative Review. (n.d.). MDPI. https://www.mdpi.com/1660-4601/17/23/8984#B21-ijerph-17-08984 Health effects of voluntary exposure to cold water – a continuing subject of debate. (n.d.). PubMed Central (PMC). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9518606/ You’re not a polar bear: The plunge into cold water comes with risks. (2022, December 9). www.heart.org. https://www.heart.org/en/news/2022/12/09/youre-not-a-polar-bear-the-plunge-into-cold-water-comes-with-risks Zdroj obrázků: