Chcete, aby byly pokrmy na vašem talíři perfektně vychucené? Pak by ve vaší lednici rozhodně nemělo chybět pesto. Pouhá lžíce této tradiční italské omáčky vyšvihne spoustu vašich jídel o několik levelů výš.
Co pesto vlastně je a jaké má využití v kuchyni? To se dočtete v dnešním článku, v němž najdete také recept na výtečné domácí pesto.
Žádná tepelná úprava, jen drcení
„Pesto“ v italštině znamená „rozdrtit“ a právě v tom spočívá jeho unikátnost. Díky drcení a vynechání jakékoli tepelné úpravy si jednotlivé ingredience ponechávají maximum chuti i živin. Kombinace najemno rozdrcených bylinkových listů s česnekem, solí, parmezánem, piniovými oříšky a olivovým olejem pak na jazyku vytváří chuťový koncert, o který se prostě nemůžete ochudit.
Pokud by vás zajímalo, kde má tato skvělá omáčka kořeny, museli byste se vydat do italského Janova. Každoročně se zde koná světový šampionát v přípravě pesta, jehož účastníci mají jediný cíl – pouze za pomocí hmoždíře a paličky vytvořit takové pesto, které ohromí kulinářskou porotu.
Zdroj cenných živin
Někdo by mohl namítat, že pesto není zdravé, jelikož je tučné. Velký podíl tuků v pestu ovšem zastávají:
Tyto nutrienty pestu propůjčují piniové oříšky a olivový olej. Ve vyvážené stravě by pro svoje zdravotní přínosy neměly chybět. Proto se jich nebojte a do jídelníčku je s klidem, ovšem v rozumné míře, zařaďte.
Pesto si můžete vytvořit i sami
Tuto italskou omáčkou dnes seženete snad v každém supermarketu. Výborné pesto si ale připravíte i doma. Získáte tak kontrolu nad kvalitou surovin, také budete moct experimentovat s různými zajímavými chutěmi. A když místo hmoždíře použijete mixér nebo elektrický sekáček, budete to mít raz dva. Jak na to?
Recept na domácí bylinkové pesto
Ingredience:
Postup: Bazalku, oříšky a česnek nasekejte nahrubo. Poté přidejte najemno nastrouhaný parmazán a mixujte. Olej přidávejte postupně a přestaňte ve chvíli, kdy bude mít pesto ideální konzistenci. Nakonec dochuťte solí, pepřem nebo citronovou šťávou, která směsí dodá příjemnou svěžest.
Tip: Bazalku můžete vyměnit za prakticky jakoukoli jinou bylinku. Výborné jsou například listy špenátu, oregana, rukoly nebo koriandru. Nahradit lze i piniové oříšky – k výrobě pesta se hodí třeba mandle, kešu nebo vlašské ořechy.
Uskladnění: Pesto přendejte do čisté uzavíratelné sklenice a na povrchu jej pokapejte trochou olivového oleje. Takto připravená směs vydrží v lednici zhruba 1 týden. Chcete, aby vám vydrželo déle? Pak jej zamrazte ve formičkách na led a rozmrazte chvíli před tím, než jej budete chtít použít.
Do jakých pokrmů se pesto hodí?
V Itálii se pesto běžně kombinuje s těstovinami nebo opečeným pečivem. Je také skvělé jako základ na pizzu, popřípadě jím můžete potřít jen její okraje.
Pesto se vám bude hodit i při grilování (nebo jiné přípravě) masa a ryb, lze ho totiž použít podobně jako marinádu. Výborné je také pro ozvláštnění zeleninových salátů nebo domácích dipů z jogurtu či zakysané smetany.
Toto je jen krátký výčet toho, jak pesto použít. Pro svou příjemnou chuť a konzistenci jej lze kombinovat s obrovským množstvím surovin, kterým dodá, jak se říká, šmrnc. Máte pesto rádi? Jaké pokrmy jím dochucujete? Podělte se o své tipy v komentářích.
Použité zdroje:
NZIP (2024). Tuky (lipidy) a mastné kyseliny. https://www.nzip.cz/clanek/1416-tuky-lipidy-mastne-kyseliny [cit. 29. 6. 2024].
DANAHY, A. (2021). Is Pesto Healthy? Types, Ingredients, Nutrients, and Recipe. https://www.healthline.com/nutrition/is-pesto-healthy#types [cit. 29. 6. 2024].
Zdroje obrázků:
Freepik | Create great designs, faster
4.5 million+ Stunning Free Images to Use Anywhere – Pixabay – Pixabay