4 tipy pro větší pohodu v životě

Náš život je a vždy bude plný úkolů a věcí, které musíme zvládnout. Ať už je důvodem výdělek a finanční zajištění, upevnění společenských či rodinných vztahů nebo udržení hladkého chodu vlastní domácnosti, všechno jsou to věci, které jsou pro nás důležité a proto jim věnujeme svůj čas i energii. Jak se při tom budeme cítit, je ale čistě na nás.

I když všechny svoje úkoly a povinnosti změnit nemůžete, nebudete-li se o sebe starat, jejich plnění se stane nekonečným mučením, ze kterého si budete chtít každý den brát dovolenou. Utéct někam daleko a mít konečně svatý klid je lákavé, ale nebylo by lepší zkusit pár věcí, které vás mohou dostat do pohody každý den a nezaberou vám žádný extra čas navíc?

Buďte bez obav, není potřeba dělat velké věci. Rádi bychom vám připomněli několik drobností, které s minimální námahou mohou naprosto změnit celý váš den a možná i mnohem víc.

 

1. USMÍVEJTE SE VÍC

Důvodů se najde vždycky dost. Úsměv stimuluje spoustu svalů v obličeji a to dává signál pro vyvolání prospěšných biochemických reakcí v těle. Úsměv, byť v první chvíli nucený, se během chvíle může stát skutečným pocitem – náladou, která příjemně zaplaví celé vaše tělo i mysl.

Běžte hned po probuzení k zrcadlu a místo hodnocení, jak hrozně a unaveně vypadáte, a jaká bude fuška s tím něco udělat, se usmějte a popřejte si krásný a úspěšný den. Chvíli svůj úsměv držte. Nebojte se ukázat zuby, vždyť jste tam sami. Emoci posílíte myšlenkou na něco opravdu příjemného. Vítejte v ránu, které vám rozzáří celý den!

 

2. ZHLUBOKA SE NADECHNĚTE

Tahle rada není tak hloupá, jak na první pohled vypadá. Povrchové dýchání, které praktikuje většina z nás, má se skutečným okysličováním organismu jen málo společného a tak je nasnadě zaměřit se na správné provedení toho nejběžnějšího úkonu, který nás drží při životě. Přestaňte si ubírat cennou energii ledabylým dýcháním.

Zkuste se kdykoliv během dne na minutku, dvě zastavit a jemně narovnat shrbenou páteř. Vzápětí pocítíte touhu zhluboka se nadechnout. Nebraňte se. Vědomě a pomalu vydechněte a pak se se stejnou pozorností klidně nadechněte do břicha tak, aby se nafouklo jako balónek.

Celý proces vnímejte a nespěchejte. Vždyť je to jen pár minut. Věřte nám, opravdu vám nic neuteče. 6–7 pomalých, hlubokých nádechů a výdechů vám jako mávnutím čarovného proutku odplaví stres i napětí. To stojí za zkoušku, co říkáte?

 

TIP: Zbavte se zátěže přebytečných kil a dostaňte do pohody i své trávení. Během 9 týdnů vás naučíme vše, co potřebujete pro dlouhodobě vyvážené a zdravé stravování

 

3. JDĚTE VEN

Hlavně lidé ve městech tráví většinu dne zavření v budovách a převážně v sedě. Pohyb a přirozené denní světlo, nedej bože snad i sluníčko, jsou něco, co si dopřávají na příděl. Přitom právě denní světlo je důležité pro naší pohodu i zdraví a absence vede k únavě, ospalosti, špatné soustředěnosti a potažmo i k depresím. Nedostatek vitaminů A a D má neblahý vliv na stavbu kostí a zubů.

Myslete na to a zkuste si naplánovat krátkou procházku. Skvělou volbou může být vlastnoručně připravený oběd do ruky, se kterým vyrazíte při obědové pauze do blízkého parku. Nedělejte si hlavu s tím, jak budete vypadat. Důležité je, jak se budete po takové procházce cítit. Tak šup, šup, jděte protáhnout ztuhlé tělo a načerpat energii ze sluníčka.

 

4. VYSPĚTE SE NA TO

Každý den je nový začátek. Pokud si nedopřejete pořádný odpočinek, je každé ranní vstávání více o musení než o chtění. Vydatný spánek vám dodá potřebnou energii, ale snižuje i hladinu stresu a vaší sociální úspěšnost. Podle jedné studie je prokázáno, že lidé negativně reagují na projevy nevyspalosti a méně se s ospalci druží. Podvědomě cítí, že nedostatek spánku z nich dělá nevrlé a mrzuté společníky.

Zbytečně neponocujte a zohledněte čas vstávání. Nechtějte za každou cenu dodělat práci, kterou jste nestihli během dne. V únavě často děláte zbytečné chyby a práce trvá mnohem déle. Proto krátce vyvětrejte, zatáhněte závěsy, chvilku si čtěte nebo popovídejte s partnerem a pak už jen sladce usněte.

 

Méně stresu a více pohody přeje tým Zhubni chytře

#zhubnichytre

Věříme, že zdravý životní styl zvládnete i vy, pokud se pro něj rozhodnete. Proto jsme spolu s Petrem Havlíčkem vytvořili online kurz a píšeme pro vás inspirativní články, abychom vám na této cestě pomohli.
Komentáře
  1. Eva H napsal:

    Smích a radost, čerstvý vzduch a dostatek spánku… Tady chybí snad už jen láska, jak to bylo v té krásné pohádce Lotrando a Zubejda 😉 Za dnešek mám splněno!

  2. Věra napsal:

    díky za nakopnutí!!!!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů