Bojíte se, že po skončení vánočních svátků nedopnete kalhoty? Potom by vás měly zajímat tipy, které najdete v tomto článku. Nečekejte ale, že vám poradíme, kterým pokrmům se vyhnout obloukem. Naším cílem je, abyste si konec roku užili se vším, co k němu patří. Jak si tedy užít Vánoce bez přejídání?
Zkuste se zamyslet nad tím, jak vypadá tradiční vánoční tabule. Nejspíš se vám vybaví talíře s cukrovím, štědrovečerní ryba nebo nadýchaná vánočka. Pokud k těmto (a dalším) vánočním pochoutkám přidáte více bílkovin, jídlo vás hezky zasytí1 a vás pak nebude „honit mlsná“.
Bílkoviny = makroživiny, které slouží jako stavební materiál buněk & tkání. Jsou také nutné například k produkci hormonů a činnosti imunitního systému. Tělo je neumí skladovat, a tak by měly tvořit nedílnou část našeho jídelníčku2.
Tady jsou tři konkrétní návrhy, jak do vánočních pokrmů zahrnout více proteinů:
Může se zdát, že pár sklenic alkoholu nehraje v denním kalorickém příjmu velkou roli. Opak je ale pravdou.
Zdravý dospělý by měl denně příjmout asi 2000 kcal3 (jedná se pouze o průměr, přesná hodnota doporučeného denního příjmu je individuální). Pokud tedy zapijete štěpánskou husu se zelím a knedlíkem třemi lahvemi piva, dosáhnete ¾ doporučeného denního příjmu. Když k tomu přičtete několik kusů cukroví a pár panáků babiččina vaječného likéru, možná už vám praskají kalhoty ve švech. Je třeba také zmínit, že alkohol zvyšuje chuť k jídlu4.
Lahodný svařák nebo už zmiňovaný vaječný likér k Vánocům ale prostě patří. Proto se neostýchejte a svátky si těmito tekutými dobrotami klidně zpříjemněte. Jen buďte na pozoru, co se množství týče. Zároveň dbejte na dostatečný přísun vody, která pomáhá k vyplavování škodlivých látek z těla.
Ačkoli během spánku dochází k uvolnění celého těla, mozek pracuje jako o závod. Ve dne se v těle totiž hromadí toxiny, k jejichž odplavování dochází hlavně v průběhu spaní5. Je proto žádoucí, abyste spali dobře a dostatečně dlouho i o Vánocích, kdy můžete zaznamenat zvýšenou stresovou zátěž.
Nedostatek spánku se projevuje např. zvýšenou chutí k jídlu, potřebou vyššího energetického příjmu nebo poruchou signalizace hladu & sytosti. Tyto symptomy úzce souvisí s obezitou6.
Jak zajistit, aby se vám o svátcích spalo jako v bavlnce?
Nejpřirozenějším pohybem člověka je chůze. V období Vánoc oceníte zejména její skvělé účinky na trávení. Až si tedy pochutnáte na svátečním obědě, zkuste místo vysedávání na gauči vyrazit na procházku. Chůze stimuluje činnost žaludku a střev, a tak předchází pocitu „plného břicha“ a nadýmání7.
Procházka vám prospěje i v případě, že zažíváte vánoční stres. Máte dostatečně uklizeno? A co dárky, budou se vašim blízkým líbit? Jak asi proběhne setkání s příbuznými, které jste dlouho neviděli? Pokud na svých bedrech cítíte tlak, není nic lepšího než si obout boty a vyrazit ven.
Během procházky se vám sníží hladina stresového hormonu (kortizolu) a zároveň dojde k uvolňování hormonů štěstí (endorfinů)8. Domů se proto budete vracet s lepší náladou. Fyzická aktivita také zvyšuje účinky hormonu spánku (melatoninu), díky čemuž přispívá k lepšímu spaní8.
Ve vánočním shonu lidé často věnují pozornost okolnímu dění a na sebe zapomínají. Máte to stejně? Pak byste měli zpomalit a začít pozorně vnímat, co vám tělo v průběhu dne naznačuje.
Jestliže je žaludek prázdný, je současně nízká hladina glukózy v krvi. Důsledkem toho se v těle začíná uvolňovat hormon ghrelin, který spouští signály hladu. Kromě kručení v břiše a touhy jíst se může jednat o podrážděnost nebo malátnost. Když budete tato znamení ignorovat a budete jídlo odkládat, je pravděpodobnější, že toho později sníte víc, než byste měli9.
Ovšem o Vánocích se na vás jídlo směje z každého rohu. Z toho důvodu buďte vnímaví i k signálům sytosti. Zaznamenáte-li, že už nemáte z jídla požitek, dejte si od cukroví a obložených chlebíčků pauzu. Přestaňte jíst i v případě, že máte pocit plného žaludku.
Zároveň mějte na paměti, že během svátků opravdu nemusíte vynechávat konkrétní, zdánlivě nezdravé, pokrmy. Stačí, když nad svým stravováním budete uvažovat racionálněji. Pak si s klidným svědomím můžete dopřát to, co máte rádi.
Chcete se o zákonitostech zdravého stravování dozvědět víc? Zapojte se do online kurzu Zhubni chytře 2. Vaším průvodcem bude Ing. Petr Havlíček, pod jehož vedením projdete postupnou a trvalou změnou životního stylu. Výsledkem bude snížení váhy, nárůst energie a spokojenost ze sebe i života.
Použité zdroje: