Dukanova dieta

Získala název od svého autora, francouzského odborníka na výživu Dr. Pierra Dukana. Jedná se o fázovou dietu založenou na zvýšené konzumaci proteinů, tj. bílkovin ve formě masa a ryb, vajíček a nízkotučných mléčných produktů, rapidním omezení (později jen snížení) sacharidů a dodržování dostatečného pitného režimu.

Bílkovin snězte, co hrdlo ráčí

Dukanova dieta má 4 fáze: útočnou, střídavou, upevňující a definitivně stabilizační.
Základem jídelníčku je 100 povolených potravin, přesně 72 z nich jsou různé druhy masa, vybrané ryby a mléčné výrobky. Je zajímavé, že množství není omezeno. Při dietě je důležité jíst tak, abyste neměli hlad a dostatečně pít čistou vodu i během jídla.

 1. fáze: útok čistými bílkovinami.
  Trvá 1–7 dní podle toho, kolik kilogramů chcete shodit (např. na 5–10 kg stačí 3 dny). Důležitý je pitný režim a také doplnění vlákniny 1–2 lžícemi otrub denně.
 2. fáze: střídá bílkoviny a bílkoviny se zeleninou
  podle přesného plánu a pouze s doporučenou zeleninou. Žádné přílohy nejsou povoleny, dokud nedosáhnete správné tělesné hmotnosti.
 3. fáze: upevnění dosažené hmotnosti.
  Každý shozený kilogram potřebuje 10 dní této fáze, jinak hrozí jo-jo efekt. Do svého jídelníčku kontrolovaně přidáváte denně ovoce, chléb a sýr a 2× týdně je povolena příloha. Bílkoviny ale stále hrají prim a je nutné 1× týdně dodržet čistě bílkovinový den.
 4. fáze: stabilizace.
  Klíčová pro výsledný úspěch. Jíte, co chcete, ale navždy musíte dodržovat 3 zásadní opatření, tj. 1× týdně výhradně bílkovinový den (jako v 1. fázi), každý den 3 lžíce ovesných otrub a každý den alespoň 20 minut aktivního pohybu.

 

Největší riziko? Nedodržení plánu

Dukanova dieta má ohromující výsledky. Během první fáze opravdu rychle zhubnete dost kil, abyste se pohodlně vešli do kalhot, které jste nosili na střední. Je to lákavé, ale tak, jak rychle jste shodili, můžete i rychle nabrat. Stačí trocha nedůslednosti a výsledky vašeho odříkání budou pryč.

Přestože nemusíte počítat kalorie ani složitě vážit každý kousek jídla, přes pravidla diety nejede vlak. Prověření vašeho odhodlání a touhy zhubnout tak svedete hlavně ve třetí, upevňovací fázi. Pokud jste totiž zhubli 20 kilo, čeká vás 200 dní pečlivého dodržování 3. fáze.

Stačí plátek chleba navíc nebo více ovoce, víc hodování (jsou dovolena 2 jídla dle vlastního výběru týdně), žádný pohyb a kila jdou nekompromisně nahoru. Vydržet bez jediného uklouznutí vyžaduje obrovskou vůli a psychickou sílu. A ani potom není vyhráno.

 

Jde to i jinak a bez jo-jo efektu

Pokud vůle není vaší silnou stránkou a kromě hubnutí vám jde i o něco víc, chcete se cítit dobře, mít energii a začít k jídlu přistupovat způsobem, který je dlouhodobě udržitelný, zveme vás do online kurzu Zhubni chytře. Během 9 týdnů pochopíte, co a jak je ve vaší stravě důležité a jak to dlouhodobě a snadno začlenit do běžného jídelníčku a do české kuchyně.

Začněte s hubnutím ještě dnes a bez diet >>>

#zhubnichytre

Věříme, že zdravý životní styl zvládnete i vy, pokud se pro něj rozhodnete. Proto jsme spolu s Petrem Havlíčkem vytvořili online kurz a píšeme pro vás inspirativní články, abychom vám na této cestě pomohli.
Komentáře
 1. evapalivcova@volny.cz napsal:

  Bude mi 70 let a celý život bojuji s nadváhou. Držela jsem různé diety i Dukanovu při které jsem hodně zhubla, dařilo se mi vše dodržovat, vypadala jsem velice dobře, ale bohužel ve 3. fázi jsem musela do nemocnice na operaci, pak do lázní a to jsem už nemohla dodržet 3.fázi i když jsem se snažila v rámci možností . Ale nešlo to. Nemohla jsem si dovolit vlastní stravu. Potom jsem začala přibírat a dostala jsem se na původní váhu. Rozhodla jsem se Dukanovu dietu držet znovu, Bohužel jsem se opět dostala do nemocnice a zase jsem přesně nedodržela 3. fázi. Proto mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že pokud není možnost přesně dodržet celou dietu, nemá cenu ji začínat. V současnosti jsem po další operaci a zatím jsem už půl roku odkázaná na pomoc druhých. Ale rozhodla jsem se, že jakmile si budu moct sama nakupovat a uvařit si, začnu s kurzem Zhubni chytře, který jsem si už koupila. Zatím si pouštím motivační videa a videa jak nakupovat. Musím přece dokázat změnit životní styl a zhubnout. Moc se mi to líbí a pokud nestihnu se o sebe sama postarat během tohoto kurzu abych mohla začít, tak si koupím další. Držte mi palce abych to dokázala. Eva

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů