Každý svého štěstí strůjce

Zažili jste někdy pocit životní zahlcenosti? Takové to vtíravé nepříjemno někde hluboko uvnitř a těžko definovatelné pohnutí mysli, která se najednou ocitne zcela paralyzováni a bez nápadu? Stav, kdy máte najednou chuť jen nečinně sedět a zírat do prázdna. A je úplně jedno, jestli zrovna koukáte do monitoru svého počítače nebo na svého partnera. Nevidíte nic. Hledíte skrz a připadáte si totálně mimo.

Dokončit pracovní úkoly, zaplatit složenky, zavolat rodičům a sám jako zodpovědný rodič fungovat? Přemýšlet dopředu, plánovat čas a ještě vyřídit těch sto padesát e-mailů, co vám za poslední tři hodiny přistály ve schránce? Vyslechnout (už zase) opuštěnou kamarádku, zavolat do servisu, protože v autě pořád něco ťuká, a objednat se na preventivní prohlídku u zubaře?

Uuuf a seznam nekončí. Musíte zajistit oslavu narozenin, vymyslet dárky i za obě babičky, vyzvednout tetu na nádraží a připravit si nějakou univerzální odpověď na možné nepříjemné dotazy týkající se vaší stále narůstající váhy. Vyzvednout dort, květiny a … Nic nezapomenout, a hlavně se při tom všem nezbláznit.
Ne. Tohle nemůžete zvládnout!

A tak raději jen sedíte a ztrácíte se v tom nastalém zmatku. Čas se krátí a vaše nervozita stoupá. Absolutně netušíte, odkud začít. Bojujete sami se sebou a sami se sebou si také nevíte rady. Docházíte k překvapivému poznání, že mnohem jednodušší je vést někoho jiného, než uřídit sebe sama.

Každý svého štěstí strůjce | Zhubni chytre.cz

Pečujete o sebe a své štěstí?

Pravděpodobně jsme došli k jádru věci. Protože tím nejčastějším důvodem, proč se necítíte tak docela dobře, jste většinou vy sami. Vy jste ten, kdo na sebe nakládá nekonečné seznamy úkolů, a místo jejich proškrtání, delegování anebo odmítnutí, stále šlapete na plyn po vzoru hesla „Když nemůžeš, tak přidej víc.”
Jenže ono to takhle nefunguje. A tak jste ve stálém kolotoči úkolů a horších a horších pocitů.

I když je každý svého štěstí strůjce, nastavit si ho není vždy tak jednoduché. Občas vás životní události a naučené chování, postupně a trochu nenápadně dotlačí do kouta. A je po čertech těžké si takovou situaci vůbec uvědomit, natož s ní pak něco dělat. Ale dříve, než úplně rezignujete a necháte se pohltit další vlnou stresu, zkuste se zastavit.

Lze být jednoduše šťastný?

Možná vás samotné teď napadlo notoricky známé spojení „jaké si to uděláš“, ale tady se to úplně nehodí. Každý jsme originál a každému funguje něco jiného. Ať už je řeč o snaze zhubnout, začít pravidelně sportovat nebo třeba jen lépe vycházet s tchyní.

Jsem přesvědčený, že důležité a zásadní u všech takových snah je začít pěkně od základu. Začít u sebe.

  • Vyřešit si nejprve své vlastní záležitosti a pochopit svůj vnitřní svět.
  • Nestarat se až tak moc o problémy druhých, protože tím často utíkáte od vlastního trápení, místo abyste se věnovali jeho řešení.
  • Nepřebírat zodpovědnost za druhé. Nenechat se zavalit stížnostmi, které se vás bezprostředně netýkají, ale zahltí vám mysl a vezmou cennou energii.
  • Nastavit si hranice a nebýt „otevřenou popelnicí“, kam každý kdykoliv může odhodit svůj soukromý odpad, umýt si ruce a s písní na rtech odejít.

Ať už to působí jakkoli sobecky, nenechte se zbytečně umazat cizím blátem. Uvědomte si, že ten, za koho má doopravdy smysl se ze srdce bít, jste především vy osobně.

Petr Havlíček a tým Zhubni chytře

#zhubnichytre

Věříme, že zdravý životní styl zvládnete i vy, pokud se pro něj rozhodnete. Proto jsme spolu s Petrem Havlíčkem vytvořili online kurz a píšeme pro vás inspirativní články, abychom vám na této cestě pomohli.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů