Ztratili jste motivaci? Přečtěte si těchto 5 tipů, jak se opět nastartovat

Možná to znáte – dali jste si nějaké předsevzetí, ale časem se vaše nadšení snižuje, až zmizí úplně. Cítíte se na nic, máte dojem, že jste neschopní a chcete se na vše vybodnout. Tato situace se dá popsat jednoduše, jedná se o ztrátu motivace. Dobrou zprávou je, že se s tím dá vždy něco dělat. Co? Sepsali jsme pro vás 5 tipů, díky kterým opět naberete sílu měnit svůj život k lepšímu.

  1. Zjistěte, kde je problém

Ztráta motivace se projevuje například únavou, podrážděností, pocity frustrace nebo prokrastinací. Pokud u sebe tyto projevy zaznamenáte, nemůžete udělat nic lepšího, než se na okamžik zastavit.
Dejte si krátkou pauzu a ohlédněte se za jejími konkrétními kroky. Můžete například zjistit, že se v rámci hubnutí nutíte jíst ingredience, které vám nechutnají, a tak raději vynecháváte celá jídla. Ať už je váš cíl jakýkoli, nemilosrdně se odpoutejte od toho, co vám v jeho plnění překáží.

2. Dejte šanci něčemu novému

Když jste vyřadili návyky, které vám nevyhovují, je čas vyzkoušet něco nového. Naštěstí žijeme v době takřka nekonečných možností, a tak ke svým cílům můžete zvolit různé cesty. Nebojte se trochu odvázat a zkusit i aktivity, s kterými nemáte žádnou zkušenost. Kdoví, třeba vás doteď neznámá činnost nadchne a budete mít zase chuť plnit si sny.
Jestli jste byli například několikrát ve fitku, ale necítili jste se příjemně mezi ostatními cvičícími, možná vám bude víc vyhovovat cvičení z pohodlí domova. V takovém případě doporučujeme nový online kurz Hýbej se chytře, kterým provádí zkušená instruktorka Katka Votočková.

3. Vytvářejte si ideální podmínky

V jakém oblečení byste se cítili více motivovaní k pohybu? V pyžamu, nebo ve sportovním kompletu? Odpověď je jasná. Někdy ke změně rozpoložení stačí úplné maličkosti, jako je třeba změna outfitu. Proto neopomíjejte detaily a vytvářejte si pro plnění daného předsevzetí takové podmínky, ve kterých vám je dobře.

4. Nemějte od sebe příliš vysoká očekávání

Představte si, že chodíte pravidelně běhat s kamarádem. Ten si ovšem ošklivě zlomí nohu a podstoupí několik složitých operací. Patrně od něj neočekáváte, že ihned po propuštění z nemocnice obuje běžecké boty a zvládne vaši obvyklou trasu, jako by se nechumelilo. Podobně shovívaví byste měli být i sami k sobě.
Je zkrátka efektivnější, když si kladete reálné cíle. Pokud si totiž na svá bedra naložíte příliš mnoho, můžete bojovat s nepříjemnými pocity méněcennosti.

5. Zkuste pravidlo deseti minut

Jestli vás demotivuje délka trvání některých aktivit, které jsou k plnění vašich cílů důležité, zkuste aplikovat pravidlo deseti minut. Prostě s danou činností začněte, i když se vám nechce. Po deseti minutách se zeptejte sami sebe, zda v aktivitě chcete pokračovat. Pokud ne, dovolte si aktivitu ukončit. Je ale možné, že budete chtít pokračovat dál. Odhodlat se k akci je totiž mnohdy ten nejtěžší krok a ten budete mít díky tomu, že jste v sobě našli sílu, za sebou.

Na tom, zda je řeč o hubnutí, práci nebo volném času, nesejde. Vše, co děláte, by vás mělo především bavit. Proto ze svého života vyřaďte věci, které vás nedělají šťastnými. Naopak nepřestávejte hledat to, co vám vykouzlí úsměv na tváři. S úsměvem jde totiž všechno líp.

Použité zdroje:

7 Tips for When You’ve Lost All Motivation. (n.d.). Psychology Today. https://www.psychologytoday.com/intl/blog/in-practice/202101/7-tips-when-youve-lost-all-motivation
LCSW, A. M. (2020, February 20). The Best Way to Boost Your Motivation When You Just Aren’t Feeling It. Verywell Mind. https://www.verywellmind.com/what-to-do-when-you-have-no-motivation-4796954

#zhubnichytre

Věříme, že zdravý životní styl zvládnete i vy, pokud se pro něj rozhodnete. Proto jsme spolu s Petrem Havlíčkem vytvořili online kurz a píšeme pro vás inspirativní články, abychom vám na této cestě pomohli.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

#zhubnichytre